Fotografie: Objektivová destička i standarta

Zobrazit největší verzi

← PředešláTechnikaNásledující →


Luděk H • 18. 4. 2020
Objektivová destička i standarta
Je to už docela doba co koketuju s myšlenkou na postavení si vlastní technické ULF kamery. A tedy i trochu jinak než jak běžné konstrukce takových kamer bývají. Toto je její první část.

Na ukázku je na snímku také objektiv s běžnou objektivovou destičkou.

Většinou kamery mají stabilní přední standartu, pevně přidělanou v posuvech. K té je přidělán měch (popř. vak pro širokoúhlé objektivy) a do standarty se nasazují objektivové destičky s objektivem.

V tomto mém podání jde o objektivovou destičku a přední standartu v jednom. Otvor v destičce je 65mm pro upevnění objektivu se závěrkou Copal #3. Ze zadní strany destičky je přidělán rámeček. Destička bude rozebíratelně (na způsobe rychloupínání) zasunuta v posuvech.

Rámeček bude sloužit opět k rychloupínání měchu nebo širokoúhlého vaku. Pro výměnu filtru na zadním členu objekivu tedy nebude objektiv s destičkou odděláván z posuvů kamery, ale zůstane stabilně upevněn. Přítup k zadnímu členu bude pomocí odepnutí měchu. Tím zůstane vše podstatné (a cenné) na svém místě. Oproti běžné manipulaci, kdy je potřeba vytáhnout objektiv s destičkou nebo oddělat matnici ze zadní standarty, bude minimální možnost poškodit matnici nebo objektiv zbytečnou manipulací. U těchto částí je vcelku běžně riziko pádu na zem při chystání kamery na expozici, např. díky skřehlým prstům v nepříznivém počasí. Tomu bych rád předešel. V rukách bude pouze krabička s filtrem, a to je optimální.

Destička je symetrická, tedy může být otočena a upevněna libovolně po devadesáti stupních. Dvěma otvory bude upnuta a zbývající dva mohou sloužit např. k upevnění kompendia.

Použity materiály: hliník, titan (grade 5), epoxidová pryskyřice.

Zařazení pod klíčové výrazy

Fototechnika: Canon EOS 5D Mark IV Elinchrom ELC Pro HD 1000 Lastolite 4886 Cubelite 120 Schneider super-symmar 210mm f/5.6 XL ZEISS Milvus 135mm f/2 Apo Sonnar T* ZE

Kategorie: Dokument Technika

Projekt: Technická kamera 12x12"

Záznamové médium: 24x36 mm digi (FF)

Analýza obrazu