Písmo světelné i jiné

Luděk H↻ 14. 4. 2024

• Volnost pohybu

55Slunsečnice
Luděk H

55Jde o (nejen) v dnešní době oblíbenou možnost u objektivů. Tedy mít možnost ne jen namířit a zaostřit, ale také libovolně optiku vůči snímači (nebo filmu) natočit či vyosit.

Moderní objektivy s touto možnost mívají označení TS (Tilt Shift), PC (Perspective Control) a podobně. Zároveň s tímto označením je u objektivu většinou součástí cenovka se závratně vysokou částkou.

Tato možnost je dosažitelná i s trochou toho domácího kutění a za tak říkajíc minimální částku, i když výsledkem není technicky precizní moderna.
Luděk H • 25. 3. 2021

• Clonka pro objektivy Mitutoyo

170Clonka na Mitutoyo
Luděk H

Na průměr 32.2 mm s otvorem 25 mm z materiálu XT-CF20

170Model pro 3D tisk clonky.
Luděk H↻ 24. 11. 2015

• Makrofotografie bez mýtů a legend

1Mravenec si nese kořist
Luděk H

Na cestě zpět do mraveniště.

1Když se člověk věnuje mnoho let nějaké činnosti, ať už jde o makrofotografii nebo jakoukoli jinou činnost, měl by o ní i něco vědět. V řadách fotoamatérů určitě převládá trend nejdřív praxe a teorie třeba někdy při dlouhých zimních večerech, příští rok, přespříští rok...

Otázkou je, jestli je to zcela dobrý přístup a nebylo by lepší přece jen nějakou tu teorii k praktickým znalostem přibrat. A to čím dříve, tím lépe. Aneb po mnoha letech fotografování makra není zrovna to pravé ořechové zjistit, že jsem se kupodivu celou dobu makrofotografii nevěnoval. Navíc kolika lidem ve svém okolí jsem o tom básnil, že se makrofotografii věnuji...

Je tomu tedy opravdu tak?
Luděk H↻ 19. 11. 2015

• Šuplíky a dvířka, do kterých se dítě nedostane

9Otevřený šuplík
Luděk H

Magnet je vidět pouze po otevření dvířek nebo šuplíku. Po jeho odšroubování z vnější části nezůstanou viditelné stopy.

9Jeden drobný nápad, spíš asi vhodný u nového nábytku. Použitelný nejspíš také u nábytku stávajícího, pokud má odšroubovatelné ručky.