Projekt 12″

Luděk H↻ 9. 5. 2016

Digitalizační stolice I (část 3. ELRemote)

49ELRemote
Luděk H

Miniauturní aplikace pro ovládání výkonu záblesku

49Pro digitalizaci bude využíván záblesk od Elinchrom, který je možné bezdrátově ovládat z PC.

Bohužel s dodávanou aplikací je možné použít ovládání pouze s GUI - přes grafické rozhraní. To je pro automatický proces digitalizace nevhodné, a tak nezbývá než na toto omezení najít řešení.

RemoteELRemote

Grafické rozhraní originální aplikace od Elinchrom znamená překážku, kdy pokud bych chtěl během digitalizace změnit výkon záblesku, musím sedět u počítače, digitalizační proces by byl pozastaven a čekal dokud nezměním výkon a neodešlu příkaz na pokračování v digitalizaci. To je z hlediska počtu ofocovacích kroků/průchodů, se snahou minimalizovat čas digitalizace a maximálně nechat proces digitalizace bez nutnosti zásahu, možnost, která je kriticky omezující. Film musí projít stolicí celý, bez přerušení. Bude to časově náročný proces, při kterém se člověk může věnovat jiným činnostem než mít starost, zda-li se na něj čeká nebo ne.

Důvod změny výkonu záblesku je předpokládané vytváření flat frame. Jde o snímek, který bude pořízen na středně šedou expozici, kdy v cestě mezi zábleskem a objektivem nebude film. Exponován bude vždy po dokončení řady snímků. Na snímky z poloviny řady předchozí a poloviny následující pak bude v automatické dávce aplikován. Díky jeho využití bude vyrušena nehomogenita podsvícení včetně nehomogenity optické soustavy (vignetace) a včetně potlačení špíny na snímači digitalizaci provádějícího fotoaparátu.

Při vytváření flat frame bude vždy použit nižší výkon záblesku než při výkonu s filmem v optické cestě. Pro ten účel je potřebné najít cestu ovládání výkonu záblesku obcházející GUI. Cesta přes zákaznickou podporu neměla kladnou odezvu pro mě z (ne)známého důvodu, kdy pro Elinchrom nejsem příliš zajímavý zákazník. Asi by mi vyšli vstříc až při nákupu ix desítek až stovek zábleskových zařízení a ne pouze po zakoupení jednoho.

Další možnosi jsou přes naprogramování si vlastního řešení. Cest k dobrání se výsledku by bylo několik. Zvolil jsem cestu nejjednodušší, i když není příliš elegantní. Pomocí vytvoření jednoduché konzolové aplikace.

Tato konzolová aplikace bere jediný argument, a to požadovaný výsledný výkon od 0.3 (8 Ws) do 7.3 (1045 Ws), s krokem po jedné desetině. Pro zjednodušení vychází z předpokladu, že je záblesk při prvním spuštění konzolové aplikace nastaven na minimální výkon (0.3). Neprovádí žádnou kontrolu, nemá žádnou zpětnou vazbu, zda-li je záblesk nastaven na jiný výkon. Provádí pouze relativní přenastavení výkonu dle zadaného argumentu. Pokud tedy dojde ke změně výkonu mimo tuto konzolovou aplikaci, nedojde ke korektnímu přenastavení dle předaného výkonu.

Pro proces automatické digitalizace je to ale dostačující řešení, kdy na konci digitalizačního procesu bude konzolová aplikace automaticky spuštěna s požadavkem nastavit opět minimální výkon na záblesku. Pak před každou digitalizací bude dostačující změnit výkon záblesku ručně na minimální. Požadované výkony při digitalizaci tak budou nastaveny správně. Připravená konzolová aplikace provádí simulaci kliknutí myši na šipky měnící výkon o jednu desetinu nahoru nebo o jednu desetinu dolů. Po provedení změny výkonu na potřebnou úroveň pak provádí kliknutí na zkušební odpálení záblesku, díky kterému dojde k opravnému odpalu. Bez něj by při dalším odpálení neodpovídal výkon záblesku požadovanému výkonu - mám vyzkoušeno, že změna tímto způsobem, "simulovaně odklikaná", nemá první následující odpal s požadovanou úrovní výkonu. Po tomto zkušebním odpalu již následující odpaly mají výkon, který byl simulovaným klikáním nastaven.

Volání této konzolové aplikace tedy vypadá takto: remoteELRemote.exe 4.5

Pokud byl předchozí nastavený výkon 0.3, dojde k simulaci 42 kliknutí na zvýšení výkonu a odpalu. Toto přenastavení trvá určitý čas, který je delší než při běžném používání ať již ovladačů na zábleskové jednotce nebo ovladačů originálního SW, ale při procesu digitalizace je možné vložit prodlevu, která bude s dostatečnou dimenzací s tímto zpožděním počítat. Při procesu digitalizace to znamená mít spuštěnou aplikaci ELRemote, jinak změna výkonu nebude úspěšná.

Připravená konzolová aplikace

zip   •   remoteELRemote.zip

remoteELRemote

Konzolová aplikace (běžící na systému Windows 7) pro ovládání záblesku Elinchrom ELC Pro HD 1000 pomocí malé aplikace ELRemote - tedy ovládáním originální ovládací aplikace od Elinchrom.

cs   •   Program.cs

Hlavní kód konzolové aplikace remoteELRemote.exe

Zdrojový kód jednoduché konzolové aplikace pro náhradu ovládání výkonu záblesku uživatelem přes GUI aplikace ELRemote.

Zařazení pod klíčové výrazy

Fototechnika: Elinchrom ELC Pro HD 1000

Kategorie: Dokument Technika Zlepšovák

Projekt: CNC Digitalizační stolice