Písmo světelné i jiné

Luděk H↻ 14. 4. 2024

Volnost pohybu

55Slunsečnice
Luděk H

55Jde o (nejen) v dnešní době oblíbenou možnost u objektivů. Tedy mít možnost ne jen namířit a zaostřit, ale také libovolně optiku vůči snímači (nebo filmu) natočit či vyosit.

Moderní objektivy s touto možnost mívají označení TS (Tilt Shift), PC (Perspective Control) a podobně. Zároveň s tímto označením je u objektivu většinou součástí cenovka se závratně vysokou částkou.

Tato možnost je dosažitelná i s trochou toho domácího kutění a za tak říkajíc minimální částku, i když výsledkem není technicky precizní moderna.

Tentokrát Sekor na měchu

Protože už jsem si takto několik objektivů upravil - za desítku let to byly tři objektivy - tak úpravu čtvrtého tentokrát již trochu zdokumentuji, názorně předvedu funkční výsledek a pokusím se, aby byl i trochu estetický. Dosavadní pokusy měly za cíl fungovat v rámci možností a pokud možno nerozpadnout se při používání.


61Objektiv Mamiya-Sekor 105mm f3.5
Luděk H

61Na úpravu jsem si vybral středoformátový objektiv Mamiya-Sekor 105mm f3.5, který mi ležel již několik let ve skříni. Tento objektiv je zasazen do závěrky s clonou. Bohužel nemá možnost páčkou otevření závěrky (je z dvouoké zrcadlovky, která tuto možnost nepotřebuje), proto jsem z něj odebral lamely závěrky a ponechal jen lamely clony.


203Sekor na měchu
Luděk H

203Objektivová destička a EF bajonet jsou přilepeny na plastovou kostru potaženou z venčí červenou látkou a zevnitř černou látkou. A když jsem to tak dolepil, zhodnotil jsem si pro sebe, pokud budu dělat někdy pátý, místo lepení zvolím rozebíratelnou cestu - šroubky a alespoň mi pak lepidlo neskončí kde nemá.

Galerie

Související článek

Ze starých objektivů

https://12in.cz/dgalerie/id/11_Ze-starych-objektivu

Galerie snímků z objektivů středoformátové filmové éry použité na digitálním aparátu s měchem mezi objektivem a tělem fotoaparátu.

Zařazení pod klíčové výrazy

Fototechnika: Canon EOS 5D Mark II Canon EOS 5D Mark IV Carl Zeiss Jena Biometar 80 mm f/2.8 Mamiya-Sekor 105mm f3.5

Kategorie: Dokument Technika Zlepšovák

Záznamové médium: 24x36 mm digi (FF)